O nas

Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych „PRZĄŚNIK” jest położony z dala od miejskiego zgiełku, na skraju malutkiej wioski Brennik. Dom funkcjonuje od dnia 1 stycznia 1980 roku i jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej, której organem prowadzącym jest Powiat Legnicki.

Dom „Prząśnik” mieści się w kompleksie pałacowo – parkowym z XIX wieku, w dwóch budynkach mieszkalnych i oferuje miejsca zamieszkania dla 104 osób. Mieszkańcy mają do dyspozycji bardzo atrakcyjne i bezpieczne otoczenie. Park otaczający zabudowania rozciąga się na obszarze ponad 20 ha. Jego atrakcją są dwa stawy, strumyki, polany parkowe oraz różnorodna roślinność z unikatowym drzewostanem będącym zabytkowym pomnikiem przyrody. Parkowe alejki są świetnym miejscem na spacery, grzybobrania, wędkowanie i rekreację według upodobań mieszkańców.

Budynek główny „Pałac” jest czterokondygnacyjną rezydencją, natomiast mniejszy budynek to „malownicza oficyna” położona w bezpośrednim sąsiedztwie „Pałacu”. Wnętrza budynków oraz cała infrastruktura zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, przy zachowaniu charakterystycznych cech stylowych zabytku. Są  tutaj przestrzenne pokoje, szerokie korytarze i odpowiednio wyposażone łazienki. Na dolnych kondygnacjach znajdują się: świetlica (dawna sala rycerska), neorokokowa kaplica, pomieszczenia rehabilitacji i terapii zajęciowej. Mieszkańcy mają do wyboru pokoje  1, 2, 3 i 4 osobowe. Dom dysponuje ponadto własną kuchnią, jadalnią, pralnią i szwalnią.

Zaangażowana i wykwalifikowana kadra świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające całodobowo. Mieszkańcy mają zapewnioną rehabilitację, a w pracowniach i w plenerze prowadzone  są zajęcia terapeutyczne. Opieka lekarska w ramach POZ świadczona jest przez lekarzy pobliskiego Ośrodka Zdrowia, a badania i konsultacje specjalistyczne mieszkańcy odbywają w przychodniach specjalistycznych. Mieszkańcy mają także zapewnioną możliwość kontaktu z psychologiem i kapelanem. Bardzo dobry kontakt utrzymywany jest z rodziną mieszkańców, ich znajomymi oraz ze środowiskiem lokalnym. Dom dysponuje własnym transportem dostosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych.